Bazénová sůl slouží k desinfekci vody

Prodej bazénů a vířivek se v České republice za poslední roky několikanásobně navýšil. Způsobila to lepší ekonomická situace v mnoha rodinách, výstavba a rekonstrukce rodinných domů s možností vybudovat na své zahradní parcele zapuštěnou nádrž. Přesto však stále převládá velké množství velmi malých objemů vodních rezervoárů, a to jak zapuštěných, tak i nadzemních. Výstavba a provoz velkého bazénu totiž vyžaduje značné náklady.

hotelový bazén.jpg

V poslední době také roste zájem o tzv. biotopové ekosystémy, kde jsou na vymezeném prostoru vysázeny vodní rostliny, a kde pomocí planktonu a určitých mikroorganismů dochází k přirozené samočisticí schopnosti, podobně jako je tomu v řekách, jezerech a rybnících. To se však týká pouze velkých rozměrů vodních ploch a nemůže si je dovolit pořídit každý.

Náhrada chlorových tablet

Zejména pro malé venkovní i vnitřní bazény a vířivky platí, že se jedná o umělé vodní rezervoáry, kde je čistota vody udržována podobně jako v úpravnách pitné vody. Je k tomu zapotřebí filtrační zařízení připojené k čerpadlu, nejčastěji s křemičitým pískem nebo zeolitem, a desinfekční prostředky bazénové chemie.
Chemická desinfekce většinou staví na tabletách chlornanu sodného, ale stále častěji se setkáváme s ekvivalentní náhradou, která spočívá na využití slabě koncentrovaného roztoku mořské soli rozpuštěné ve vodě. Ta prochází skrze tzv. solinátor, což je zařízení, kde dochází k elektrolytickému rozkladu soli na ionty sodíku a chlóru. Chlór v podobě iontů se váže na vodu za vzniku slabé kyseliny chlorné a ta nemá tak agresivní vliv na naše zdraví.

bazén.jpg

Výhodou je tedy především zdravotní hledisko, koncentrace bazénové soli Chlorito je mnohem nižší než v mořské vodě, chlór je z elektrody uvolňován postupně a nedráždí pokožku a sliznice. Tento proces je vhodný i pro alergiky a malé děti, kterým běžné plavecké bazény a aquaparky příliš nesvědčí.