Zeleninové šťávy jako potravina


Když vymačkáte z některých druhů zeleniny, například z okurky, červené řepy, zelí nebo celeru šťávu, získáte nejen nápoj s vysokým obsahem vody, ale především cenný zdroj výživy. Zelenina je obecně považována za potravinu, a zeleninové šťávy nejsou výjimkou, je to také potravina, pouze zbavená vlákniny.

mrkev na záhoně

Popíjení zeleninových šťáv je nesmírně zdravé a lze jimi vyléčit i předejít celé řadě chorob, zejména těch civilizačních, způsobených nevhodně poskládaným jídelníčkem a stresem. Lze je tedy doporučit každému, kdo má zájem prodloužit a zkvalitnit si vlastní život, a kdo uznává především přírodní prostředky a léčebné metody. K tomu, abychom mohli zeleninu do podoby šťáv zpracovat a smysluplně využít, však nepotřebujeme pouze odšťavňovače či mixéry, ale také vhodné skladovací a přepravní nádoby.

zelenina ze zahrady

A nyní si představte dva jedince, kteří připravují zeleninové šťávy, ale každý z nich v odlišném množství. Ten první zpracovává jen několik kilogramů zeleniny a vytvoří maximální objem tří až pěti litrů tekutiny. Tu ihned zužitkuje pro potřebu vlastní rodiny, není tudíž třeba řešit žádné složité logistické operace, vystačí tu s několika sklenicemi či porcelánovými miskami. Ale ten druhý člověk vlastní rodinnou farmu, která se zabývá pěstováním zeleniny na rozsáhlých plantážích plochy několika desítek hektarů. Sklízí se tu každý rok tuny rajčat, paprik, červené řepy, brokolice, zelí, kapusty a dalších plodin.

Rodinná farma ovšem potřebuje mít patřičné skladové nádoby na zpracování a transport zeleninových šťáv na trh, a k tomu slouží IBC kontejner. Jedná se o skládací plastový box o objemu tisíc litrů, s vnitřní jednorázovou vyměnitelnou vložkou. Tímto způsobem lze velmi spolehlivě zužitkovat veškerou úrodu v podobě tekutých polotovarů a přepravit ji k dalšímu zpracování, například pro umístění do nádob, v nichž se zelenina pouze pasterizuje, a následně stáčí do kartonových krabic.