Strečujte se

Máte radii sportování, je to váš životní styl. Nedovedete si představit ráno bez svých obvyklých pěti kilometrů běhu v setmělé krajině. Nebo pravidelně po práci navštěvujete některé z fitness center ve vašem okolí, případně s ostatními kamarádkami chodíte na skupinové lekce tance, pilates, jógy.

Víte, že když sportujete, musíte příslušně upravit i stravování, abyste se dočkali kýženého výsledku v podobě vytvarované a štíhlé postavy.

Přesto začínáte pociťovat únavu, pobolívají svaly, máte strach při došlapu, že kotník nedrží, kde má. Zařadíte možná nějaký den odpočinku na regenerování svalů, možná navštívíte i maséra nebo fyzioterapeuta. Někteří z vászvýší dávku doplňků stravy pro sportovce (BCAA, L-Glutamin či další), jiní si tyto doplňky vyhledají a začnou je teprve užívat.

Ale i přes výše zmíněná opatření únava těla se nebude lepšit. Neděláte jednu ze základních dvou chyb, kterých se laická veřejnost dopouští buď z neznalosti, anebo čistě z lenosti? Protahujete se pravidelně po skončení vašeho cvičení?

Tak, jak je důležité před začátkem sportování se pořádně zahřát alespoň nějakými výskoky, dřepy, kliky, tak byste po skončení sportování měli dopřát vašim svalům příslušné protažení, neboli strečink.

Cvičením se trhají svalová vlákna ve svalech, dochází k přirozenému narušení, aby se pak sval mohl zocelit a opětovně i posílit. Tím vlastně získáváte větší objem svalstva anebo jeho větší sílu, záleží na zvoleném druhu sportu.

Ovšem potrhanými vlákny se sval i zkracuje ihned po cvičení. Právě úkol protažení, odborněji strečinku, má za úkol vás nejen dostat do klidového stavu jako před cvičením, ale svaly hlavně uvolnit, znovu je narovnat, aby vám pak netvrdlya další dny nebolely, nedostavovala se únava.

Z vlastní zkušenosti víme, že po doběhu jsme plni endorfinu a míříme rovnou do sprchy, na nějaké protažení svalů nohou nemáme ani pomyšlení. Ale přitom i pět minut vám může pomoci předejít k problémům, které budete možná řešit několik následujících měsíců. Strečujte se.