Druhy jógy

Z původního indického učení se nyní vyvinul sport, který využívají lidé všech náboženství a kultur, který všestranně pomáhá zdraví těla i duše. Lidé po celém světě se obrací k józe, aby harmonizovali svoje tělo a mysl. Jóga prokazatelně pomáhá na špatná záda, rýsuje krásnou postavu, navíc zcela nevyhnutelně uvolňuje stres a úzkosti. Pomocí soustředěného hlubokého dechu očišťuje naplavené zlo a bolesti v těle. Nabízí se jako skvělá varianta sportu pro psychicky vytížené a uspěchané lidi jak pro ty, co hledají duchovní osvícení, tak pro ty, co chtějí pouze vzpružit tělo.  Za mnoho let se také z jógy zrodilo mnoho druhů, které už mnohdy s tou původní nemají mnoho společného. Zde jsme vám přiblížili některé základní druhy:
protahování těla

·         Power jóga: Tato jóga byla sestrojena pro všechny lidi hledající v józe sport a protažení. Nenabízí téměř žádnou duchovní stránku. Je přizpůsobená moderní společnosti a v současné době je asi nejrozšířenějším druhem jógy.

·         Tantra jóga: Tento druh jógy nemá s tím předešlým téměř nic společného. Zaměřuje se především na duchovní stránku jógy. Provozují se v ní vizualizace, mantry, asány a mandaly. Měla by se provozovat pouze při dohledu někoho zkušeného.

·         Nidra jóga: Je zaměřená na relaxaci a meditaci. Eliminuje stres, uvolňuje.

·         Bikram jóga: V původní vlasti jógy se necvičilo v klasické pokojové teplotě, jako cvičíme doma. Napodobit indický subkontinent se snaží právě Bikram jóga cvičená ve 42 stupních Celsia.

·         Hatha jóga: Hatha jóga je také jedním z velmi oblíbených druhů jógy. Je to pomalejší verze, kde je úkolem trénovat výdrž. Sportovními centry je také hojně využívána.
společná jóga

·         Kundální jóga: Na rozdíl od Hatha jógy je energetická a dodá člověku sílu a energii.

·         Další jógy: Mimo tyto druhy existuje ještě nespočet dalších druhů specializujících se na různé oblasti. Například Bala jóga čili jóga s dětmi, Gravid jóga pro těhotné, Hot jóga, Dance jóga, Aqua jóga, partnerská jóga, hormonální jóga určená ženám, džampa jóga, což je odříkávání manter a podobně.