Jak správně vybrat kolagenové doplňky?

O tom jak pozitivní účinky má kolagen pro naše tělo, a především mladistvý vzhled, už nejspíš víte. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina se podílí na zvýšení pružnosti pleti, zabraňuje tvorbě vrásek, a je účinná v boji s celulitidou. Do jistého věku si ji tělo dokáže tvořit samo v plném rozsahu, poté ji však musíme doplňovat jinak. Na trhu pak existuje velké množství kolagenových přípravků, ale jen některé skutečně fungují. Jak to rozpoznat?

Přírodní kolagen

Kolagen nelze zcela vytvořit uměle, a proto se získává z různých jiných, především živočišných zdrojů. Pro tělo je pak nejlépe vstřebatelný hydrolyzovaný rybí kolagen, který má při správném dávkování velmi pozitivní účinky pro naši pleť, vlasy a nehty.

výroba léků

Dávkování

Dle odborných studií potřebuje tělo doplňovat kolagen v dávce 5000-15000mg. Kolagen v kapslích by však v takovém množství způsobil, že by kapsle byla příliš velká, než abychom byli schopni ji spolknout. Pilulky s obsahem kolagenu tedy nejsou schopny doplnit dostatečnou dávku kolagenu do těla, a výrobci z nás pak tahají peníze za něco, co stejně nebude fungovat v dostatečné míře. Ideální variantou jsou pak kolagenové nápoje, u nichž lze dostatečného dávkování dosáhnout.

Je lepší čistý kolagen?

Ne. Mnoho výrobců vás bude lákat na doplňky stravy v podobě čistého kolagenu, což je však nesmysl. Kolagen totiž nejlépe funguje ve spojení s dalšími vitamíny. Vitamín C totiž podporuje obnovu, ale i tvorbu kolagenu v těle. Dále je dobré doplnit kolagen o kyselinu hyaluronovou, které se jinak říká molekula mládí. Nezapomínejte ani na biotin, a zinek, které účinky kolagenu zvyšují, a pečují o svěží vzhled vašeho těla.

ovocný nápoj

Jak poznat, který přípravek je ten pravý?

Čtěte dávkování a složení každého jednotlivého výrobku. Pokud výrobce neuvádí složení, rozhodně je něco špatně. Dále pak pokud je v denní dávce méně, než 5000mg kolagenu, nestojí za to utrácet za tento přípravek peníze. Ideální jsou pak například ve vodě rozpustné nápoje, které obsahují více jak 5000mg kolagenu v dávce, a rovněž pak další přidané, výše zmíněné vitamíny.