Auta v oblacích

Na úvod je vhodné vysvětlit, že létací automobil je prostředek, který zvládá přepravu jak po silnici, jako normální automobil tak se během krátké chvilky dokáže proměnit v letoun. Pokusy o výrobu tohoto neuvěřitelného prostředku byly již před druhou světovou válkou. První let byl uskutečněn roku 1937 a další 1949. Ani jedno vozidlo se ale nedostalo do sériové výroby. Roku 1956 požádala americká armáda letecké výrobce a designéry o víceúčelové vozidlo, které se bude podobat Jeepu a bude mít požadované vybavení a prostředky. Nakonec ale US Army usoudila, že lepší bude přiklonit se k vývojové helikoptéře.
letadlo před přistáním
Výrobou létajících aut se zabývají naši východní sousedi. Konkrétně slovenská firma AeroMobil. Jeho konstruktérem je Štefan Klein z Bratislavy, který se vytvářením zabývá již od 90. let minulého století. Inspirací se mu stal film Fantomas se Zlobí.
Toto auto dokáže na silnici vyvinout rychlost 160 km/h a ve vzduchu téměř dvojnásobnou! Jeho první várka by měla být hotová již příští rok. Cena by se měla vyšplhat na neskutečných 40 miliónů korun a firma již nějakou dobu přijímá předobjednávky. K řízení tohoto přístroje potřebujete samozřejmě klasický řidičský průkaz a jako bonus ještě i pilotní licenci. Na zajištění bezpečnosti jsou zde nainstalovány airbagy a padáky. Naleznete zde i autopilota a navigaci vhodnou pro noční let.
závodní auto
Automobil bude určen pro dva pasažéry (pilota a jednu osobu) a transformaci na letoun zvládne za skvělých 80 sekund. Na rozlet není potřeba ani zpevněného poruchu, stačí pouze travnatý prostor. Pohonné hmoty se doplňují klasicky na čerpacích stanicích, jelikož palivem je klasický benzín. Rychlosti z 0 na 100 km/h dosáhne za deset vteřin. Spotřeba paliva na zemi je 7,5l/100 km s dosahem 500-875 km a ve vzduchu je to 15 l/100 km s doletem 700 km. Rozpětí křídle je 8,5 metru.