Kamenná dlažba úspěšně konkuruje jiným podlahovým krytinám

Přírodní materiály lákají více a více zájemců

Plasty začínají ztrácet na své atraktivitě a ujímají se vedení hlavně tam, kde mají malou konkurenci, což je např. u textilních vláken. V nábytkářské výrobě je dnes velká poptávka po masivním dřevu a dřevotříska již nevyvolává takový rozruch, aby jí dávali lidé přednost takřka všude. Zjišťujeme, že masiv stěží nahradíte něčím jiným, a totéž platí i pro kamenné dlažby.

světlý mramor

Chcete nahradit kámen keramickými dlaždicemi? Pak počítejte s tím, že dlaždice mohou při hrubším zacházení praskat. Chcete mít namísto dlažby na podlaze lino? Pak jej snadno poškodíte vytlačením prohlubní např. nohami židlí nebo domácí obuví. Chcete na podlahu plovoucí podlahu? Tam stačí vylít na zem hrnec s polévkou a plovoucí dlažba se může začít kroutit. A chcete, aby podlaha v kuchyni vypadala k světu a nemuseli jste se za ní stydět? Pak je tu přírodní kámen, v mnoha barvách a vzorech, kupříkladu rula, kvarcit, mramor, pískovec, žula nebo břidlice.

tmavý mramor

Co ještě umí kámen

Kámen je perfektní materiál pro stavebníky. Kdo vlastní kupříkladu starý opukový dům a prožil tu nejednu zimu, jistě by svůj příbytek nevyměnil za jiný. Opuka totiž dobře absorbuje teplo, postupně jej předává do okolí, tedy v tomto případě do interiéru, a šetří tím náklady na vytápění. Kámen tedy můžete použít i na obklady stěn uvnitř domu a zvýšit tím nejen atraktivitu prostředí, a zároveň i tepelný komfort. Ale to není vše.

Podlahové vytápění – dnes to není jen módní výstřelek, ale docela rozumné řešení, namísto radiátorů, z nichž teplo stoupá přímo ke stropu, a tam se drží, zatímco u podlahy je chladno. Kameny se vyznačují dobrou tepelnou absorpcí a velmi ochotně předávají teplo dál do svého okolí, takže tím podporují udržování tepla při zemi a současně velmi dobrou tepelnou cirkulaci. V místnosti se pak cítíte mnohem lépe a můžete tu chodit i v zimě jen naboso.