Skleníky se neobejdou bez přidruženého osvitu umělým světlem. V současné době převládají nízkotlaké i vysokotlaké, většinou sodíkové výbojky, ale postupem času je začínají vytlačovat LED diodové žárovky a reflektory https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27. Jaká budoucnost čeká výbojky v horizontu, řekněme deseti, dvaceti let, nikdo nedokáže přesně odhadnout, ovšem LED diody nás obklopují doslova ze všech směrů.
Výzkum pěstování rostlin v mezinárodní vesmírné stanici ISS
Mezinárodní vesmírná stanice, to není jen poletování v kabině ve stavu beztíže. Astronauti si plní předem stanovený cíl náročného programu a jeho součástí je i testování polovodičových čipů při pěstování rostlin. LED diody mají totiž jednu společnou vlastnost, a tou je schopnost emitovat monochromatické světelné spektrum ve velmi úzkém pásmu.
Stačí pouze nakombinovat barvy a parametry osvitu přizpůsobit konkrétním požadavkům rostlinných druhů a jejich vývojovým fázím – některé záření je vhodné jako růstové, jiné pro podporu květenství atd. V některých sklenících je dokonce možné spatřit naprogramované osvity, které napodobují sluneční pochody – denní světlo polední, za rozbřesku, a západ a východ Slunce.
Vesmírná stanice ISS testovala LED diody pro pěstování rostlin v rámci základního výzkumu už jen z toho důvodu, že na vesmírných stanicích a v budoucnu zřejmě i na měsíčních základnách bude nutné zajistit dostatek potravin a tato technologie je pro tyto účely optimální. Diody totiž vyžadují k provozu velmi nízké napětí, přitom jsou vysoce účinné, zaujímají relativně malé rozměry a hmotnost, jsou odolné vůči mechanickému namáhání a výkyvům teplot, a nevydávají nadměrné teplo, jako jiné zdroje světla. Stanice má již několik let k dispozici testovací pěstební modul s názvem Veggie, kde jsou instalována světla o vlnových délkách 640, 440 a 540 nanometrů, s příkonem 115 W. Již několikrát za sebou se tu podařilo vypěstovat ze semen římský salát a ostálku, která dokonce začala kvést.