Sociální sítě, dobří sluhové ale zlí páni

Sociální sítě Techin.cz jsou fenoménem posledního desetiletí. Jejich slávu u nás odstartoval Facebook, který vznikl v roce 2006 a od té doby jen stoupal. V roce 2020 jej využívalo 2,5 miliard aktivních uživatelů a jednalo se o jednu z největších společenských sítí na světě. Facebook je oficiálně přístupný až od třinácti let, avšak v praxi na něm mnohdy najdete už i nemluvňata, jejichž účty obsluhují rodiče, popřípadě děti mladšího školního věku. A to je první problém. Data, která zadáváme do profilu na facebooku nejsou příliš ověřitelná a tím pádem se k sociální síti dostávají děti, které si ještě se světem sociální sítě neporadí. A co se jim může stát?

sociální síť

  1. Kyberšikana

Šikana na internetu není žádnou novinkou. Začala se rozmáhat hned v době, kdy se internet rozšířil mezi širší veřejnost. A děti na internetu si jí „užívají“plnou měrou. Bohužel nejinak je tomu na sociálních sítích, kde se často v anonymním prostředí šikanuje jedna báseň. Kyberšikana je oblíbená především díky anonymitě na sociálních sítích a také díky tomu, že je jednodušší někoho šikanovat, když si nestojíte přímo tváří v tvář. Kyberšikana je nebezpečná především v tom, že pokud nemáme přehled o tom, co naši potomci dělají na internetu, pak může probíhat nepozorovaně a je o to ničivější.

ikony v mobilu

  1. Dravci na internetu

Pokud jste viděli film V síti, pak asi víte, o co se jedná. Sociální sítě jsou plné pedofilů, kteří se snaží chytit do své sítě naivní děti. Ať už je vaše dítě na instagramu, facebooku, nebo třeba tik toku, pak vězte, že se to může týkat i vás. Je důležité, aby mělo dítě ve vás důvěru a svěřilo se vám, pokud jej na sociální síti někdo obtěžuje a také je nutné mít přehled o jeho aktivitě na sociálních sítích. Veškeré sociální sítě je možné mít v soukromé variantě, kdy je profil pro cizí uživatele uzamčený.

Pokud se sami neorientujete v prostředí sociálních sítí a jste za vašimi dětmi pozadu, dbejte zvýšené pozornosti a mluvte s nimi o této problematice.