Za historií Provence

Je to poměrně velká oblast, kterou při jedné návštěvě těžko prozkoumáte celou. Lepší je si ji rozdělit do více úseků a vrátit se další roky znovu. Určitě se Vám neomrzí. A je třeba si to tu také vychutnat. Včetně místní gastronomie, vína a koupání ve Středozemním moři.
levandule u kláštera
Můžete se sem vydat s celou řadou cestovních kanceláří, které nabízejí různé typy zájezdů. Buď pohodové a odpočinkové, kde navštívíte pár památek, projdete se několika městečky a vesničkami a zbude čas i na tu koupel a návštěvu výrobny parfémů nebo levandulových polí. Nebo trochu adrenalinové a sportovní, kde se můžete přemisťovat na kolech, procházet kaňony a sjíždět řeky na raftech. Nebo si sem můžete vyrazit na vlastní pěst, jen pozor na odpor Francouzů vůči jiným cizím jazykům. Na angličtinu se moc nespoléhejte, mluvit se jim nechce, i když Vám třeba rozumí. Kapesní slovník a pár francouzských frází se Vám určitě bude hodit.
Ubytovat se můžete v krásných kempech, kde najdete i bazén s vířivkou a velmi pěkné a udržované zázemí nebo v soukromí, či pensionech. Co se památek týče, jsou snad na každém rohu. Jmenujme si několik těch nejznámějších a nejzajímavějších.
·         Pevnost If, která leží na stejnojmenném ostrově, a vypravit se na něj můžete lodí z přístavu Marseille. Je známá hlavně z románu Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase.
·         Avignon – město, které bylo ve středověku sídlem papežů a vypíná se tam k nebi mohutný papežský palác.
pont du gard provence
·         Pont du Gard – římský akvadukt, dobře dochovaný, i když hodně opravovaný a velmi fotogenický. Je zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
·         Orange – město nedaleko Avignonu, také zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO. V jeho centru můžete obdivovat římské divadlo z 1. století, které je považováno za nejzachovanější na světě. A také římský kamenný oblouk z doby císaře Augusta.
·         Arles – historické město nedaleko mořského pobřeží. Je zde několik římských památek – amfiteátr, římské divadlo, lázně i hřbitov. V okolí se také nachází akvadukt.